A díszfák és dísznövények károsítói elleni védelem, permetezés és fainjektálás
Díszfák károsítói és ellenük való védekezés
A vadgesztenyefák legjelentősebb kórokozója az aknázómoly (Cameraria ohridella) és guignardiás levélfoltosság (Guignardia aesculi).
Vadgesztenyeaknázó-moly (Cameraria ohridella)
Kárkép
A levél színén aknák keletkeznek, melyeket az oldalerek határolnak. Az aknákban 3-4 mm hosszú sárgás színű hernyók vannak, mielőtt bebábozódnak, az általuk rágott aknajárat hossza a 4 cm-t is elérheti.
Fejlődés menete
A vadgesztenye levél-aknázómolynak 3 nemzedéke fejlődik ki évente (ritkán a 4. is). Az első generáció lepkéi április közepétől-május elejéig , a vadgesztenye virágzása körül rajzanak. A nőstények fehér, ovális tojásokat a levél színére, többnyire az oldal erek mellé teszik. Kb. két hét múlva a hernyók kibújnak a tojásból és berágva magukat a levélbe, megkezdik károsításukat, ami kb., 3 hétig tart. A kifejlett hernyók az aknában bábozódnak, a báb barna színű és fehér szövedék fedi. A második generáció június végén és júliusban, a harmadik pedig augusztusban rajzik.
Védekezés
Mivel a kártevő a lehullott levelek foltjaiban (az aknákban) báb alakban telel át a tavasszal megjelenő első molynemzedék ellen úgy lehet hatékonyan védekezni, hogy a lehullott leveleket télen, illetve tavasszal maradéktalanul összegyűjtjük és megsemmisítjük.
A kikelő egyedek megfigyelésére elterjedten alkalmazzák a vadgesztenyeaknázó-moly szex-feromoncsapdát. A csapdák azon az elven működnek, hogy az aknázó moly nőstényeinek illatanyagához hasonló anyagot helyeznek el a fa közelében felfüggesztett csapdába, és a fán repkedő hím lepkék az illat vonzására odarepülnek, majd a csapda megfogja azokat. A csapda ragadós lapjára rátapadt lepkék száma jelzi, ha a kártevő tömegesen megjelent.
Guignardiás levélfoltosság (Guignardia aesculi)
Megjelenés
A leveleken rendszertelen elhelyezkedésű, több cm-es, élénksárga, vagy világosbarna szegélyű foltok jelennek meg. A foltokon belül a levélszövet elhal, a levelek felfelé sodródnak és idő előtt lehullanak.
A gomba a lehullott levelekben telel át. A levél színén az elhalt foltokban apró, szabad szemmel is látható, fekete termőtestek képződnek, amelyek a betegséget tovább terjesztik.
Megelőzés
- A fertőzött levelek eltávolítása
- Lehullott levelek őszi eltávolítása
- Mechanikai módszerek mellett gombaölőszeres permetezés tavasszal.
Vadgesztenye lisztharmat
A betegség fő tünete, hogy a leveleken halvány, fehéres bevonat jelenik meg. Erős fertőzés esetén a levelek elszáradhatnak
A platánfákat leginkább a platán csipkéspoloska (Corinthuca ciliata) és a platán gnomoniás betegsége (Apiognomonia veneta) károsítja.
Platánfa aknázómoly
Kizárólag platánfákon károsít.
A leveleken az aknázómoly hernyói levélerekkel határolt, hólyagos aknákat készítenek, melyeket egyre nagyobbra rágnak. 2 nemzedéke fejlődhet ki évente, súlyos kártétele a levelek elszáradásával járhat.
Platán csipkéspoloska (Corinthuca ciliata)
Kárkép
A levelek felszíne ezüstösre színeződik. A levél fonákán, az erek mentén kb. 3 mm-es, barnásfekete, átláttetsző szárnyú kifejlett poloskák és lárváik szívogatnak.
Fejlődés
Az imágók a fák kéregrészei alatt telelnek át, és a tavaszi felmelegedéssel kezdik meg vándorlásukat a kipattanó rügyek, fiatal levelek felé. Tojásaikat májusban a levélfonákra helyezik. Évente két, meleg nyarakon három nemzedékük is fejlődik.
Védekezés
Jó védekezési megoldást jelenthet ellenük a mechanikai fatörzstisztítás, valamint a rügypattanáskori lemosó permetezés. Későbbi időszakban a tenyészidőszaki permetezés is hatásos ellene.
Platán gnomónia
Kórkép
Az apiognomoniás gombabetegség a fiatal hajtásokat fertőzi, a hajtásokat körülölelő barna foltok jelennek meg, a hajtás eltörik, és a rajta levő levelekkel együtt elszárad.
A leveleken szabálytalan alakú, cakkos szélű foltok jelennek meg, amelyek később a levél főere mentén a levélszövet elhalását okozzák.
Fejlődés menete
A lehullott leveleken, illetve a kéreg elhalt foltjain telel. Tavasszal nagy számú spóra képződik, melyek fertőzik a leveleket és a fiatal hajtásokat.
Platán lisztharmat
A platán apiognomoniás betegsége
Kórkép
Csapadékos tavaszokon a fiatal hajtáscsúcsok elhalnak. A leveleken szabálytalan alakú, cakkos szélű foltok jelennek meg, amelyek később a levél főere mentén a levélszövet elhalását okozza.
Fejlődésmenete
A lehullott leveleken, illetve a kéreg elhalt foltjain telel. Tavasszal ezeken a helyeken nagyszámú spóra képződik, melyek párás időben fertőzik a leveleket és a fiatal hajtásokat.
Megelőzés, védekezés
A fertőzött leveleket és ágakat vágjuk le, a lehullott beteg leveleket ősszel gyűjtsük össze és távolítsuk el a fa közeléből.
Április – májusban permetezni kell.
Hársfa gubacsatka
Kárkép
A hárslevelek színén sárgás, felpúposodó foltok keletkeznek. A foltok fonákján kezdetben fehéres, később vörösesbarnává váló szövedék jelenik meg.
A filcszerűen növő levélszőrök között mikroszkópikus méretű atkák szívogatnak és károsításukkal a levél szövetét gubacsok képzésére serkentik. Ha nagy a kár a levelek korán lehullanak.
Fejlődése
Az atkák a rügypikkelyek alatt és a kéreg hasadékaiban telelnek át. Kihajtás után a levélfonákon szívogatnak, évente több generációjuk fejlődik.
Megelőzés, védekezés
Gyenge fertőzés esetén szedjük le a megtámadott leveleket. Nagyobb fertőzés esetén permetezésre van szükség.
Kis Hárs-levéldarázs
Kárkép
A levél fonákjának szövetét május és szeptember között 4-8 mm-es, zöldes színű lárvák rágják. A levélerek és a levél színe ép marad, így tipikus ablakos rágás jön létre. A megrágott levelek elszáradnak, összepöndörödnek és lehullanak.
Fejlődés
A báb a talajban telel. Május elején rajzanak a kb. 5 mm-es fényes, fekete darazsak. A nőstények tojásaikat a levélfonák szövetébe helyezik. Kb. két hét múlva kibújnak a lárvák és a levél fonákján 2-3 hétig tartó károsító munkában kezdenek. A talajban bábozódnak, majd a második generáció imágói július elején rajzanak.
Védekezés
Az előző években már károsított fákon figyeljünk a kártevő megjelenésére. A lárvák elleni vegyi kezelés legalkalmasabb időpontja a károsítás kezdete.
Ritizmás / pleurocerászos levélfoltosság
Kárkép
Ez a két foltbetegség csapadékos tavaszokon lép fel erőteljesen. A ritizmás levélfoltosság tünetei június végén, július elején jelennek meg a levélen. Az eleinte sárga színű foltok augusztusra már 1-2 cm-es, sárgás szélű, koromfekete foltokká alakulnak át.
A pleurocerászos levélfoltosság kórképe először május végén mutatkozik, a levélalaptól kiinduló, barnás foltok formájában, Szegélyük fekete, kifejlett állapotban szürkésbarnák és akár 5 cm-esek is lehetnek. A foltok túloldalán a levélfonák fekete. Mindkét betegség erős fertőzése korai levélhullást okoz.
Fejlődés
Mindkét kórokozó a megfertőzött lehullott levelekben telel át. Április – májusban képződnek az első spórák az avarban, amelyeket azután a szél a fiatal levelekre repít. A spórák párás időben fertőznek. A fertőzött levelek foltjai a vegetációs időben már nem fertőznek tovább..
Védekezés
A lehullott levelek összegyűjtése és megsemmisítése a következő évi fertőzést nagymértékben gátolja. Ezt lehetőleg még az ősz folyamán, de legkésőbb márciusig tegyük meg.
Vegyi védekezés: április – május
Juhar lisztharmat
A fehér, lisztszerű bevonat a levelek színén található, az asszimilációs felület csökken, ezért erős fertőzéskor a levéllemez elhalhat.
Juhar gubacsatka
Kárkép
A levél színén vöröses, 2-3 mm-es kerek, illetve 4 mm-es kifli alakú gubacsok jelennek meg, melynek a fonáki oldalán apró, levélszőrökkel körbe vett nyílása van. Egy gubacsban több atka szívogat.
Fejlődés
A kéreg repedéseiben vagy a rügypikkelyek alatt telel át. Kihajtás után a levékfonákon szívogat, ami a levélszövetet gubacsképzésre serkenti. Évente több nemzedéke fejlődik.
Védekezés
A megtámadott levelek kora nyári eltávolítása megakadályozza az atkák tovább terjedését a többi levélre, és nagy mértékben csökkent a következő évi fertőzést.
A vegyi védekezést kihajtáskor és két héttel az első permetezést követően végezzük el.
Tölgy lisztharmat
Kórkép
Ez a lisztharmat gomba főleg meleg és száraz nyarakon, július-augusztusban fertőz. Az idősebb levelek színén és fonákján a gomba fehér bevonata látható. A kórokozó gombafonalai a növényi szövetbe behatolva elszívják a tápanyagokat.
Fejlődés
A gomba túlnyomórészt a már előző évben fertőződött rügyekben telel, így kihajtáskor a beteg rügyekből képződő levelek egyszerre megfertőződnek. A lisztfehér bevonat a nyár folyamán több millió konídiumot képe. Ez a betegség a legtöbb gombabetegséggel ellentétben szárazidőben is járványszerűen terjed. A kórokozó ekkor hatol be a képződő rügyekbe is. A levélfonákon 0,1 mm nagyságú, kerek, először sárgás, majd feketére színeződő termőtestek képződnek, melyekben a gomba a lehullott lombban áttelel.
Megelőzés és védekezés
A fertőzött, lehullott lombot gyűjtsük össze és égessük el. A beteg hajtások eltávolításával a fertőzés erőssége lényegesen csökkenthető.
Július – augusztus hónapban vegyi védekezés.
Májusi cserebogár
Kárkép
A kifejlődött bogarak elhagyják a talajt, május-júniusban hatalmas károkat okoznak levélrágásukkal. Elsősorban tölgyet, bükköt, nyírfát, vadgesztenyét, valamint gyümölcsfákat károsítanak.
Lárvái (pajorok) 2-3 éves fejlődésük alatt sok gyökeret pusztítanak el.
Fejlődés
A bogarak a talajban telelnek át, majd április végén, május elején jelennek meg először. 2-3 hétig tartó érési táplálkoznak, majd párosodnak és a nőstények 15-40 cm mélyen beássák magukat a talajba, majd 3-4 nap alatt lerakják tojásaikat (10-40 db). Ezután visszatérnek a károsított fájukhoz és még kb. 2-3 héten át folytatják a rágást. A nőstények 8 hétig tartó életük folyamán 2-3 alkalommal rakják le a tojásukat. A tojás rakás után kb. 40 nappal, június második felében kikelnek az első lárvák és fiatal gyökereket kezdenek rágni.
A lárvák talajban vízszintesen és függőlegesen is sokat mozognak:
- a fiatal lárvák humuszevők;
- az idősebbek polifág gyökérkártevők.
- A legkárosabb az idős lárva.
A pajorok 2-3 év alatt fejlődnek ki teljesen , majd a harmadik év június-júliusban bebábozódnak és kb. 2 hónap múlva bújnak ki a bogarak a bábból és a talajban telelnek tovább.
Az imágóklombos fák leveleit szabálytalan karéjozással rágják (ritkábban a friss hajtásokat is
Megelőzés és védekezés
A fiatal pajorok a tojásrakás évének június közepétől a következő év júniusáig vegyi kezeléssel irthatók.
A bogarak ellen kontakt szerrel védekezünk.
Akáclevél aknázómoly
A sima foltaknák a levél fonákán, és sohasem a főéren helyezkednek el. Több hernyó is megtalálható egy aknában.
Akác hólyagosmoly
Az aknák júniustól jelennek meg a leveleken. Az akna a levél felszínén helyezkedik el. A jellegzetes ujjas foltakna mindig a levél főerén található. Egy aknában egy hernyó károsít.
Az aknázómolyok tömeges károsításuk esetén okozhatnak levélhullást.
Akác gubacsszúnyog
Bábként telel a talajban. 3-4 nemzedéke lehet évente. A lárvák az akác levélkéit hosszirányban összesodorják. Egy levélsodratban akár 10 lárva is fejlődhet. A károsított levelek leszáradnak. Nem ritka, hogy egy levélen az összes levélke károsított.
Nyárfa-gubacstetű
Elterjedt kártevő, a fekete- és az olasz nyárak levélnyelén találhatók nagyobb számban. 1,5 x 1 cm-es, spirális gubacsát a fiatal levelek nyelén hozza létre. A károsított levelek lehullhatnak
Fejlődés
A gubacstetvek tojásai a nyárfák kérgének hasadékaiban telelnek. Április közepétől kezdve kelnek ki a lárvák, és azonnal a levelekre települnek, ahol kártételük következtében kialakul a jellegzetes gubacs. Néhány hetes szívogatás után a tetvek a gubacsokban kb. 100 lárvának adnak életet. Június közepétől a gubacsok felszakadnak és az imágók a salátára és a gyomokra települnek át.
Megelőzés és védekezés
A károsítás nincs hatással a nyárfák növekedésére, ezért a védekezésre gyakorlatilag nincs szükség.
Rügypattanás idején végzett permetezéssel jelentősen csökkenthető a károsítás mértéke. Május elejétől várható a megjelenésük. A levélszín, illetve a levélnyél deformálódásának észlelésekor 1-2 alkalommal permetezzük.
Nyár levélrozsda
A különféle nyár fajtákon gyakori, de a fogékonyságot tekintve jelentős lehet az egyes fajok, hibridek és klónok közötti eltérés.
A kórokozó a rozsdagombák közé tartozik, több gazdán fejlődnek. Elsősorban fiatal fákon lehet veszélyes a lehetséges korai levélvesztés miatt. A kórokozó fertőzését jelzik a levelek fonákján, nyár végén megjelenő, néhány milliméter átmérőjű, élénksárga termőtestek.
Dió szemölcsös gubacsatka
A kártevő apró, nagy mennyiségű gubacsot okoz a növekvő leveleken. Mindkét gubacsatkának évente több nemzedéke is kifejlődik. Főleg esztétikai kárt okoznak, de ha a gubacsok nagy tömegben fordulnak elő, a levelek elszáradhatnak, lehullhatnak.
Dió nemezes gubacsatka
A kifejlett állat telel a rügyekben, tavasszal kezdi károsítását a növekvő leveleken. Kártétele a levél színén kidudorodó gubacsok, a levélfonákon a gubaccsal átellenben nemezes folt. Mindkét kártevő főleg esztétikai kárt okoz, de ha a gubacsok nagy tömegben fordulnak elő, a levelek elszáradhatnak.
A dió gnomóniás levél- és gyümölcsfoltossága
A leveleken jellegzetes, kivilágosodó közepű foltok jelennek meg a vegetációs időszak második felében. A foltosodás a terméshéjon és a vesszőkön is megjelenhet, de a dióbél nem károsodik. A gomba a lehullott levelekben telel át, így annak eltávolítása a védekezés része kell, hogy legyen.
Amerikai lepke kabóca
A kifejlett amerikai lepkekabóca lepkeszerű, nyugalmi állapotban háztetőszerűen összecsukott szárnyait fehér viaszpor borítja. Szeme jellegzetes sárga. A leveleken ugrálva közlekednek.
Leveleket, a hajtásokat, lágyszárú növények szárát szívogatják. Nagy mennyiségű mézharmatot ürítenek, melyen korompenész telepszik meg. Fehér, allergén viaszváladékuk beborítja a levelek fonákát. Július közepétől szinte minden díszfán, de lágyszárúakon is előfordulhatnak, jelenlétük esztétikailag is zavaró.
Technológia
A permetezéshez olyan nagy nyomású permetezőgépet használunk, amelyek segítségével a fa koronájának legfelső része is elérhető.
CITIZEN AGROSYSTEM Lég-és hidraulikus porlasztású permetezőgéppel történik a permetezés.
- 40-45 m magasság
- 100 l/min teljesítmény
- 100 m-es tömlő
Ez a csúcstechnológiánk, mellyel szinte bármilyen feladat megoldására képesek vagyunk. Teljesen innovatív berendezés, mely célzottan a hatékony működésre, a biztonságra, a költségek csökkentésére és a környezet védelmére lett kifejlesztve.
- Grammnyi pontossággal szabályozható a folyadék és a vegyszer mennyisége.
- Visszafolyásmentes szívótorok a feltöltéshez (oldat kijutásának megakadályozása a rendszerből).
- Szórófejre szerelt fényszóró az éjszakai munkavégzéshez.
- Állítható nyomású szivattyú 0-tól 50 bárig.
- Két szektorból álló fúvókatartó fej.
- Elektrosztatikus szórófej az elsodródás veszélyének csökkentésére.
Ugyanezzel a géppel tudunk tápanyagot vagy fertőtlenítő anyagot juttatni a talajba, 80 cm mélységbe 35 bár nyomáson, úgy, hogy 9 bár nyomású levegő végzi közben a talaj lazítását.
Ennek a szettnek a neve FERT AIR-2 folyékony műtrágya + levegő injektor.
Felhasználás:
- Fák, bokrok permetezése 40 m-ig magasságig.
- Sövények, fasorok permetezése.
- Karantén kártevők irtása.
- Tápanyag-utánpótlás, talajlazítás levegővel.
Fainjektálási technológiával a szállítandó hatóanyagot injektálunk be a törzsbe, amely a szállítónyalábokon keresztül eljut a levelekbe. A hernyók kikelésük után azonnal táplálkozni kezdenek a levélből és a hatóanyagot felvéve, rövid időn belül elpusztulnak.
Technikai kivitelezés
Az injektáláskor a fák gyökfőjénél a fa méretétől függően 15-25 centiméterenként, lyukat fúrunk, amelybe belehelyezzük a hatóanyagot tartalmazó injektort. Az injektorból hatóanyag felszívódik, ami után az injektort eltávolíthatjuk és az injektálás során keletkező lyukakat sebkezelővel bevonjuk, melyek behegednek.
Az eljárás előnyei
- Egyszeri kezeléssel egész évben hatékony, akár 2-3 év hatástartóssággal.
- A fa teljes magasságában biztosított a hatás.
- Nem kerül növényvédőszer a levegőbe, ezáltal a környezet nem szennyeződik.
- A kezelés eredményességére nincs hatással, ha a szomszédos fa kezeletlen.
- Az injektálás bármilyen időjárási tényező alatt elvégezhető, az eső, a szél és egyéb időjárási tényezők nem hatnak a kezelés sikeresére.