Fainjektálás
Fainjektálási technológiával a szállítandó hatóanyagot injektálunk be a törzsbe, amely a szállítónyalábokon keresztül eljut a levelekbe. A hernyók kikelésük után azonnal táplálkozni kezdenek a levélből és a hatóanyagot felvéve, rövid időn belül elpusztulnak.
Technikai kivitelezés
Az injektáláskor a fák gyökfőjénél a fa méretétől függően 15-25 centiméterenként, lyukat fúrunk, amelybe belehelyezzük a hatóanyagot tartalmazó injektort. Az injektorból hatóanyag felszívódik, ami után az injektort eltávolíthatjuk és az injektálás során keletkező lyukakat sebkezelővel bevonjuk, melyek behegednek.
Az eljárás előnyei
- Egyszeri kezeléssel egész évben hatékony, akár 2-3 év hatástartóssággal.
- A fa teljes magasságában biztosított a hatás.
- Nem kerül növényvédőszer a levegőbe, ezáltal a környezet nem szennyeződik.
- A kezelés eredményességére nincs hatással, ha a szomszédos fa kezeletlen.
- Az injektálás bármilyen időjárási tényező alatt elvégezhető, az eső, a szél és egyéb időjárási tényezők nem hatnak a kezelés sikeresére.
TreeCare vadgesztenyefa védő program
TreeCare vadgesztenyefa védő program – Syngenta által kidolgozott eljárással
Az egyetlen, injektálásra engedélyezett növényvédőszeres eljárás Magyarországon a vadgesztenye-aknázómoly elleni kezelésre!
Mit jelent a vadgesztenyefák egészségének megőrzése?
A városi környezetben lévő fák fontos szerepet töltenek be a város látképe, levegőminősége, környezetkialakítása szempontjából. Az egészséges, gondozott fasorok és parki fák hozzájárulnak a településen élők egészségéhez és jó közérzetéhez. A vadgesztenyefák tavaszi virágzása és levélbe borulása idején (jellemzően áprilisban) már megkezdi rajzását a vadgesztenye aknázómolyok első nemzedéke, ezért már közvetlenül virágzás után érdemes megkezdeni az injektáló védekezést.
Vadgesztenye aknázómoly (Cameraria ohridella)
A kártevő áprilisban kezdi meg a petéket lerakni a levelek színének erezetére. A kikelő lárvák befúrják magukat a levélszövetbe, ahol elkezdik a levélbőrszövet alatti sejtsort fogyasztani, a levél szerkezetét megbontani. Ezzel csökkentik a fa asszimiláló felületét, ami később a levelek elszáradásához és korai lombhulláshoz vezet. Mivel a lombozat a fa tüdeje, a lomb sérülése az egész a fa gyengülését, sérülékenységét okozhatja!
Mit tartalmaz a TreeCare szolgáltatás-csomag?
TreeCare = Revive II. növényvédőszer + speciális injektálási technológia + szakértelem + garancia
Mit jelent a TreeCare program?
A svájci székhelyű Syngenta által kidolgozott TreeCare program időben történő alkalmazásával megállítható az aknázómoly fertőzés és az annak következményeként jelentkező korai levélhullás. A kezelés ezen felül a kezelés évét követő években is védelmet nyújt a kártevő ellen, így a kezelés költsége nem csak a fa megmentését, de több éves védelmét is biztosítja.
TreeCare technológia elemei
- Kifejezetten professzionális felhasználásra készült (II. kategóriás),
- speciálisan injektálásra fejlesztették ki (töménységét, állagát),
- emamectin benzoát hatóanyagú,
- virágzás után, a növekedési szakaszban bármikor használható,
- kiemelkedően magas, közel 10 %-os hatóanyagtartalom,
- kis nyomással is kijuttatható,
- a fa nedvesség-keringése révén a teljes fában szisztemizálódó növényvédőszer.
- A Syngenta svájci központjában kifejezetten e célra fejlesztett injektáló berendezéssel juttatják be a védőszert,
- a szükséges védőszert a kezelendő fák méretéhez igazított, ml pontossággal adagoló eljárás,
- speciális, természetazonos anyagból készült, lebomló záródugók,
- zárt (kiömlésbiztos) rendszer,
- gyors kezelést biztosító technológia,
- méhkímélő eljárás.
- Több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakemberek,
- növényorvos szakembert foglalkoztató cégek,
- a TreeCare technológia szakszerű alkalmazására kiképzett csapat,
- köztéri fák egészségének megőrzését célzó kutatásokban is részt vevő,
- a hazai és nemzetközi eljárásokat is jól ismerő vállalkozások végezhetik a kezelést.
- A speciális védőszer és technológia nem csak a fertőzés évében, de az azt követő években is megakadályozza az aknázómoly megtelepedését és kártételét,
- a technológia megbízhatóságát igazolandó a Syngenta a kezeléstől számított 3 évig garanciát vállal a Revive II védőszer működésére a vadgesztenye aknázómoly kártétele ellen.
Természetes hatóanyag
Az emamectin hatóanyag egy természetes eredetű hatóanyag, melyet mikrobiális fermentáció során állítanak elő Streptomyces talajbaktérium segítségével.
Speciális formula
A Revive II. növényvédőszer speciálisan az injektálásra lett kifejlesztve: nem igényel hígítást, homogén állagú, magas koncentráció, nincs fitotoxicitás. Természetes fény hatására a hatóanyag lebomlik ezért injektáláson kívüli felhasználásra nem alkalmas.
Célzott fejlesztés
Kifejezetten vadgesztenyefák (és pálmafák) kezelésére fejlesztették ki, ezen növények sajátosságait vették alapul (hazánkban csak vadgesztenye fára engedélyezett).
Speciális kezelési módszer
Olyan berendezést kifejlesztettek ki, amely biztonságosan, hatékonyan és magas precizitással juttatja be a védőszert a fatörzsbe. Az előírt mennyiségű furatokba az injektáló berendezéssel bejuttatják a védőszert, amely speciális, lebomló (természetazonos anyagból készült) dugóval lezárva bekerül a fa nedvkeringésébe, azzal mikro-emulziót képez és eljut a levélszövetekbe, ahol a károsítók vannak.
Saját forgalomba hozatali és használati engedély
A Revive II. növényvédőszer az egyetlen, injektálásra engedélyezett emamektin hatóanyagú védőszer a hazai piacon. A hatóanyag hosszútávú szabadalmi jog alatt áll, több évre engedélyezett az EU tagállamokban, így hazánkban is hosszú távon számolhatnak vele a szolgáltatók és megrendelők.